/!\ Ta strona jest w trakcie rozwoju [tak jak ewoluuje cały projekt Debian]. Proszę, włącz się do pracy. Aby zobaczyć stronę dyskusji wejdź: {en} ?DebianSupport/Discussion.

Oryginalną wersję strony (prawdopodobnie bardziej aktualną) znajdziesz tutaj: {en} DebianSupport

Spis treści

Dokumentacja specyficzna dla Debiana

Nieinteraktywna dokumentacja

Jest dość dużo takiej dokumentacji. Jest ona dobrym wyborem jeśli chcesz nauczyć się pewnych zagadnień (takich jak bash, jak skonfigurować Sambe, czym jest apt, etc.).

Oficjalna strona

Na Debian.org - oficjalnej stronie projetku Debian, możesz znaleźć dedykowaną dokumentację (skierowaną do użytkowników). Strona główna jest na http://www.debian.org/doc/. Można tutaj znaleźć tysiące stron, ale tylko wytrwali użytkownicy znajdują to czego szukali :-?. Prawdopodobnie chciałbyś zacząć od Debian Reference oraz Instrukcji Instalacji. Pierwszy dokument zawiera informacje nt. apt, dpkg itp. (system zarządzania pakietami), trochę innych informacji specyficznych dla Debiana oraz wiele rozdziałów ogólno-Linuksowych.

Na oficjalnej stronie znajdziesz też listę innych źródeł informacji oraz linki do innych stron, jednak wiele z tych linków wymienione jest również tutaj.

wiki.debian.org

W chwili obecnej na wiki (którą właśnie oglądasz ;)) jest IMHO trochę bałaganu, ale prawdopodobnie najświeższe informacje możesz znaleźć tylko tutaj.

Informacje o konkretnych pakietach

Opisy pakietów

W opisach pakietów możesz znaleźć pewne użyteczne informacje, takie jak krótki opis pakietu, link do oryginalnej strony internetowej projektu, listę plików jaki dany pakiet zawiera itd. Opisy pakietów możesz znaleźć na stronie http://packages.debian.org/<nazwa-pakietu>, albo spróbuj:

$ aptitude show <nazwa-pakietu>

(możliwe, że będziesz potrzebował najpierw wydać komendy: apt-get update && apt-get install aptitude && aptitude update jako superużytkownik)

Dokumentacja dołączana do pakietu

Jedno z najlepszych miejsc gdzie możesz znaleźć pomoc dla danego pakietu lub aplikacji jest na Twoim systemie w lokalizacji: /usr/share/doc/<nazwa-pakietu>. Szczególnie README.Debian - dokumentacja napisana przez opiekunów danego pakietu. Jest ona trochę zwięzła, ale zazwyczaj porusza najczęstsze problemy i podaje ich rozwiązania oraz nowe funkcje i informacje o bugach.

Książki

Książki po polsku:

Inne

Ta kategoria zawiera książki, HOWTO, artykuły i "klasyczną dokumentację", jest to lista w kolejności alfabetycznej (www i symbole są ignorowane). Niektóre fragmenty są wklejone z DebianResources.

Strony po Polsku

Proszę dodaj więcej linków i opisz te które już są.

Interaktywna dokumentacja

Tu są miejsca gdzie możesz zadać pytanie i prawdopodobnie otrzymać odpowiedź. Jest bardzo ważne żeby - kiedy zadajesz pytanie - podać tak dużo informacji ile możesz. Wtedy masz większe szanse, że uzyskasz satysfakcjonującą odpowiedź, kiedy inni zrozumieją o co Ci chodzi.

Kanały IRC

Kanał IRC #debian jest dostępny na irc.debian.org oraz irc.freenode.net. Aby się połączyć musisz mieć klient IRCa (zobacz {en} IrcClients). Więcej informacji możesz znaleźć na {en} GettingHelpOnIrc.

są też 2 polskie kanały o tematyce około Debianowej (oczywiście nieoficjalne) - #debian.pl na serwerze irc.pl oraz kanał DUGu: #error w sieci IRCnet

Oficjalne listy dyskusyjne

Projekt Debian posiada wiele list dyskusyjnych/mailingowych. Każda z nich jest przeznaczona do dyskusji na specyficzne tematy. Na wszystkich (z nielicznymi wyjątkami stanowiącymi listy "typowo polskie" o których będzie mowa później) językiem obowiązującym jest angielski. Wszystkie listy możesz znaleźć tutaj. Klikając na nazwę listy uzyskasz informacje jakiego zagadnienia ona dotyczy. Możesz też się na nią zapisać oraz przeczytać archiwum. Jednakże nie musisz zapisywać się na listę i czytać ją przez e-mail. Równie dobrze możesz też korzystać z list via Usenet (przez protokół NNTP), przez bramki mail2news. Listy Debianowe w usenecie mają nazwy: linux.debian.* Aby zyskać możliwość postowania na nie, zapisz się na listę linux-gate@lists.bofh.it.

Każda z list ma 2 adresy:

Przed zadaniem pytania spróbuj znaleźć odpowiedź w jakiejś wyszukiwarce, np. Google oraz w archiwum list Debiana.

Jedną z najważniejszych list jest debian-user. Możesz tutaj dyskutować nt. wszystkich problemów, które napotykasz podczas używania Debiana. Analogiczną grupą w języku polskim jest: debian-user-polish. Bardziej specyficzne problemy kieruj jednak na inne listy dedykowane konkretnym tematom (nie debian-user*).

System śledzenia błędów

Wiele rozwiązań problemów może być znalezionych jako odpowiedź na raport o błędzie. Wyszukiwarkę raportów o błędach możesz znaleźć na http://bugs.debian.org. Pamiętaj, że jeśli chcesz szukać wśród zarchiwizowanych błędów musisz zaznaczyć opcje: "archived bugs". Jeśli chcesz zobaczyć błędy konkretnego pakietu spróbuj: http://bugs.debian.org/<nazwa-pakietu>.

Inne listy dyskusyjne i fora

Nieoficjalne miejsca na dyskusje o Debianie:

Dokumentacja ogólna nt. Linuksa i Uniksa

Tutaj jest krótka lista, miejsc gdzie możesz znaleźć dokumentacje ogólno *nixową.

Zobacz też